Showing posts with label Mth302 assignments idea. Show all posts
Showing posts with label Mth302 assignments idea. Show all posts

Tuesday, 12 April 2011

Mth302 assignments solution idea

download free
Mth302 assignments solution idea ,Mth302 assignments idea, Mth302 assignments solution, assignment Idea Mth302, assignment Idea solution


Assignment #  1

Solution 1:

Present Value (loan)                 P          =?
Interest rate/annum                   i           =7%
Interest rate/month                    i           =7/12%            =0.005833      

Amount                                    R          =8450 Rs
Number of years                       N         =17
Number of periods                   n          =17*12            = 204

Using Formula              P=R(1-(1+i)-n)/i

Putting Values                           P=8450(1-(1+0.005833)^-204)/0.005833
                                                P=8450(1-(1.005833)^-204)/0.005833
                                                P=8450(1-0.3053)/0.005833
                                                P=8450(0.6947/0.005833)
                                                P=8450*119.098
                                                P=1006380 Rs


Solution 2:

Basic Salary                 =30000 Rs
Allowances                   =18000 Rs
Taxable Income            =?

% allowances               = (18000/30000)*100
                                    =60%
Allowed non taxable allowance =50%
                                                            =0.5*30000
                                                            =15000 Rs

So taxable allowances                           =60%-50%
                                                            =18000-15000
                                                            =3000 Rs
Hence 3000 Rs of allowances are taxable

Total taxable income                             =30000-3000
                                                            =33000 Rs



Solution 3:

(a)

Absent students             =3
Total students                            =24
% of students absent                 =?

% of students absent     =3/24*100
                                    =12.5%

(b)

%age of students absent                        =12.5%
Total students                                        =24
How many students are absent               =?

How many students are absent               =12.5% of 24
                                                            =12.5/100*24
                                                            =3
(c)

12.5% of class                                      =3 students
Total students enrolled in the class         =?

                                                            12.5/100* Total students enrolled in the class=3
Total students enrolled in the class         =3*100/12.5
                                                            =24


Solution 4:

Principle                                   P          =?
Interest rate/annum                   r           =25%
Interest rate/month                    r           =25/12%          =0.02083        

Accumulated Amount               A         =100,000 Rs
Number of years                       N         =5
Number of periods                   n          =5*12  = 60
Compound interest                               =?
Using Formula
                                                     A=P(1+r)^n
                                         100000 =P(1+0.02083)^60
                                           100000 =P(1.02083)^60
                                                100000 =P(3.445)
                                                  P=100000/3.445
                                                    P=29027.6 Rs

Compound interest                    =100000-29027.6
Solution 5:

                                                     =70972.4 Rs



Total payment                           P          =150000 Rs
Withdrawal after each 3 month    R       =6000 Rs
Interest rate/annum                   i           =12%
Interest rate/quarterly                i           =12/4%            =0.03  

Number of withdrawal  n          =?
Using Formula 

                        P=R(1-(1+i)^-n)/i
Putting Values

                        150000=6000(1-(1+0.03)^-n/0.03
                        150000=6000(1-(1.03)^-n/0.03
                        150000*0.03/6000=1-(1.03)^-n
0.75=1-(1.03)^-n
(1.03)^-n=1-0.75
(1.03)^-n=0.25

Taking Log
Log(1.03)^-n=log0.25
-n log 1.03= -0.60205999
n(0.01283722)= 0.60205999

As

n = 0.60205999/0.01283722
n = 46.899
Number of withdrawal           n  = 47